جمع بندی تجربی
نوشته شده توسط : الو مشاور

جمع بندی تجربی

جمع بندی تجربی

جمع بندی تجربی

بعد از برگزاری کنکور سراسری، داوطلبان مکرر در تماس های خود با مرکز الو مشاوره سوالاتی بدین طریق مطرح می کنند ، با وجود تلاش فراوان ، آن طور که باید و شاید، نتیجه‌ مطلوبی گرفته نشده است ، یا با توجه به ساعات مطالعه‌ ای که داشتن می‌توانستند خیلی بهتر عمل کنند… یکی از مهم‌ترین دلایل این نتیجه نگرفتن این است که ، با توجه به طولانی بودن بازه زمانی مطالعه و حجم زیاد مباحث درسی ، احتمال فراموشی را بالا برده و داوطلبانی که زمان کافی برای مرور مطالب نداشته اند موجب کاهش توان پاسخگویی آن ها در جلسه آزمون شده است. موفقیت در آزمون سراسری و کسب یک نتیجه مطلوب ، نیازمند برنامه ریزی مناسب است، آنچه که در این برنامه‌ریزی اهمیت دارد ، توجه به مراحل مرور یک مطلب مطالعه شده برای انتقال آن از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت است ، همانطور که می دانید، تعداد داوطلبان و رقابت در رشته تجربی نسبت به سایر رشته ها بالا بوده است ، توصیه می شود داوطلبان تجربی مطالب جمع بندی را جدی بگیرند.

موضوع و روش‌های صحیح اجرای جمع بندی همواره مورد پرسش داوطلبان بوده است. به دلیل اهمیت این موضوع  مطالب این مقاله توسط برترین تیم مشاوران این مرکز گردآوری شده است، تا همه داوطلبان از آن بهره ببرند، در صورتی که شما هم قصد شرکت در کنکور تجربی داشتید مشاوران ما در مرکز الو مشاوره قادر به همراهی شما در تمام مراحل کنکور خواهند بود. 


 

 


هدف از جمع بندی کنکور چیست؟

اولین نکته ‌قابل توجه این است که، در آغاز باید هدف جمع‌بندی روشن شود. هدف جمع‌بندی این است که انبوهِ اطلاعاتی که در دوران مطالعه در ذهن داوطلب قرار گرفته است، به نحو مناسبی سامان‌دهی شده و از این طریق، در هنگام برگزاری آزمون سراسری به راحتی قابل بازیابی باشد ، بنابراین ، در دوران جمع‌بندی، به دنبال یاد‌گیری مطالب جدید نباشید، . توجه داشته باشید که یادگیری ۶۰ درصد مطالب با عمق ۹۰ یا ۱۰۰ درصد، بهتر از یادگیری ۱۰۰ درصد مطالب با عمق ۶۰ درصد است.


زمان و مزیت های روش صحیح جمع بندی کنکور تجربی

معمولا در ماه‌های نزدیک به زمان برگزاری آزمون سراسری، ممکن است که افت مختصری در ساعات مطالعه شما یا سایر داوطلبان به وجود آمده باشد. شاید این موضوع، شما را نگران کند، اما باید بدانید که این وضعیت تا حد زیادی طبیعی است و می‌تواند ناشی از خستگی باشد. مهم این است که ناامید نشوید و با قوت و انرژی ادامه دهید و به جبران و حصول نتیجه عالی امیدوار باشید. بدین منظور، چند پیشنهاد و توصیه داریم که داوطلبان می‌توانند، با توجه به شرایط خود و پیشرفت شان در مطالعه دروس و نحوه مطالعه، از آن استفاده کنند. برای مطالعه مقاله زمان جمع بندی و نتیجه گیری به ادامه مطلب بروید.

  1.  همانطور که پیش از این در مقاله خود اشاره کردیم، مطالعه و یادگیری مبحث جدید بعد از اردیبهشت ماه توصیه نمی‌شود، چرا که پس از این، شما فرصت اینکه روند مطالعاتی یک مبحث را تا انتها سپری کنید، نخواهید داشت؛اردیبهشت ماه، زمانی است که شما می‌توانید مباحثی را که در ماه‌های گذشته مطالعه کرده‌اید، ولی در بعضی قسمت‌های آن ضعف دارید، بار دیگر مطالعه کنید و روند مطالعاتی خود را کامل نمایید.
  2. برای جلوگیری از کاهش احتمالی ساعات مطالعه، همانند ماه‌های قبل که قصد شروع به مطالعه را داشتید، توصیه می‌کنیم که مدت زمان مطالعه خود را در نظر داشته باشید و سعی کنید که هر روز بهتر از روز قبل خودتان باشید و برنامه ریزی خودتان را بر اساس وضعیت مطالعات قبلی اعمال کنید. هر شخص در مسیر آمادگی برای شرکت در آزمون سراسری، وضعیت منحصر به خودش را دارد؛
  3. اگر طی مطالعه های خودتان خلاصه مطالب درس هم تهیه کرده‌اید، سعی کنید که در فرصت باقی‌مانده، از این خلاصه‌ها استفاده کنید، و چنانچه تا به حال موفق به اتمام مطالعه خود نشده‌اید، سعی کنید تا پایان اردیبهشت ماه انجام این کار به اتمام برسد و زمان باقی مانده را به مطالعه و مرور یادداشت‌ برداری‌ها و خلاصه‌ها بپردازید. در زمان باقی مانده تا کنکور، بهترین منبعی که می‌توانید برای مرور مباحث مختلف از هر درسی استفاده کنید، همینخلاصه‌ها و یادداشت‌هایی هستند که در حین مطالعه تمام دروس در طول سال تحصیلی تهیه کرده‌اید.
  4. از دیگر نکته های مهم، مطالعه دروس عمومی را هم در کنار دروس اختصاصی و بر اساس میزان تاثیر و اهمیت آن در آزمون سراسری وقت صرف کنید. سعی کنید که دروس عمومی را هم جدی بگیرید و از اهمیت مطالعه این دروس در زمان باقی‌مانده تا آزمون سراسری غافل نشوید.
  5. گاهی برخی از داوطلبان در روزهای نزدیک به آزمون دچار استرس می‌شوند که مبادا فلان مبحث از فلان درس را از یاد برده باشند. در ذهن اکثر قریب به اتفاق داوطلبان وجود دارد و موجب می‌شود که از کارایی‌شان کاسته شوداین حس باعث می‌شود که داوطلب، دچار وسواس در مطالعه شود و تمام مباحث را مجدداً مطالعه کند.
  6. در کنار برنامه‌ریزی، مطالعه و تست‌زنی به نحوه خواب و غذای خود نیز توجه خاص داشته باشید. روند خواب و تغذیه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که بهترین نتیجه ممکن را برای موفقیت در آزمون سراسری بگیرید؛ البته میزان خواب هر فرد، با توجه به شرایط جسمی و فیزیولوژیکی آن فرد، متفاوت با دیگران است و در اینجا پیشنهاد یکسانی برای همه افراد نمی‌توان ارائه داد.
  7. علاوه بر مطالعه روزانه دروس عمومی، حتماً اقدام به تست زدن در شرایطی مشابه آزمون سراسری بکنید. ، بخشی از اشکال های شما برطرف می شود و آمادگی شما بالاتر می رود؛در ضمن، چون مطالبی را که می دانید، درست پاسخ خواهید داد دیگر وقتی برای مطالعه آنها سپری نخواهید کرد بنابراین وقتتان نیز تلف نمی شود.
  8. این آزمون‌ ها سرعت عمل شما را افزایش می‌دهد و باعث افزایش دقت شما در مواجهه با تست‌های اصلی دروس عمومی در آزمون سراسری می‌شود؛ منظور ما از آزمون‌های شبیه‌سازی شده این است که در این آزمون‌ ها شما باید خود را سر جلسه آزمون سراسری تصور کنید و به سوالات این آزمون پاسخ دهید. همچنین بهتر است که بعد از برگزاری آزمون، با دقت بسیار، پاسخ‌های خود را بررسی کنید و به بررسی ضعف‌های خود در آزمونی که گذرانده‌اید بپردازید. برای تست‌زنی تاکید می‌شود که در این زمان باقی‌مانده، سراغ تست‌های تالیفی و غیر استاندارد نروید، بلکه از تست‌های استاندارد و اصلی استفاده کنید؛ در این خصوص، تست‌های ده سال اخیر کنکور می‌تواند منبع قابل اطمینانی برای استفاده و تمرین شما باشد.
  9. در آزمون‌های شبیه‌سازی شده، به ویژه برای دروس اختصاصی، از جمله دروس ریاضی و فیزیک، که بیشتر جنبه حل کردنی دارند، بهتر است که تعداد سؤالات و همچنین میزان زمانی را که برای پاسخ دهی به سؤالات اختصاص می‌دهید، مطابق با آزمون سراسری باشد. همچنین توصیه می‌شود که این آزمون‌ها جامع باشد و تمام مباحث یک درس مشخص را شامل شود. بعد از پاسخ دهی به سؤالات و در حین تحلیل پاسخ‌ها، ممکن است که چندین سؤال را پاسخ نداده یا اشتباه پاسخ داده باشید در این صورت، می‌توانید به کتاب‌ها و خلاصه‌های خودتان رجوع کرده و نکات مورد نظر را بار دیگر مرور کنید.

تمام مراحل عنوان شده در موفقیت شما تاثیرگذار خواهد بود، به دلیل حساسیت و سرونوشت ساز بود دوران برنامه ریزی و جمع بندی کنکور سراسری تجربی توصیه ما به شما داوطلبان این است که در صورت لزوم با مشاوران با تجربه مرکز الو مشاوره همراه شوید

منبع: جمع بندی تجربی

 زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری – راهنمای انتخاب رشته ریاضی – شرایط شرکت در کنکور سراسری ۹۸ – آیا اعتراض به کنکور سراسری امکان پذیر است ؟ – منابع کنکور تجربی ۹۸ – زمان ثبت نام کنکور سراسری – کلید سوالات زبان – منابع کنکور سراسری هنر ۹۸ – منابع کنکور سراسری زبان ۹۸ – دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی حرفه ای – رشته های پزشکی بدون کنکور – منابع کنکور هنر – زمان انتخاب رشته کنکور سراسری – جمع بندی کنکور رشته ریاضی – زمان برگزاری کنکور سراسری ۹۸ – ثبت نام کنکور سراسری – جمع بندی کنکور سراسری زبان – زمان ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور ۹۸ – زمان ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری – زمان ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ – جمع بندی کنکور سراسری رشته انسانی – نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری – زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری ۹۸ – دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری – جمع بندی کنکور رشته ریاضی – زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری ۹۸ – زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری – جمع بندی کنکور سراسری تجربی –کلید سوالات تجربی – زمان برگزاری کنکور سراسری – باجه های رفع نقص کنکور سراسری – راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری –
:: برچسب‌ها: جمع بندی تجربی , کنکور سراسری , کنکور تجزبی , برنامه ریزی کنکور ,
:: بازدید از این مطلب : 115
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 ارديبهشت 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: