مشاوره انتخاب رشته کنکور
نوشته شده توسط : الو مشاور

زمان انتخاب رشته کنکور ۹۸

به دلیل آنکه بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری ، انتخاب رشته هر دو دانشگاه سراسری و آزاد را انجام می دهند بنابراین برای هر کدام از دانشگاه ها یک زمان جداگانه در نظر گرفته شده است تا داوطلبان فرصت انتخاب رشته در هر دو دانشگاه را داشته باشند.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

در سال گذشته انتخاب رشته دانشگاه سراسری در روز ۱۵ مرداد ماه آغاز گردید و داوطلبان بایستی با مراجعه به سایت سازمان سنجش اموزش کشور برای انتخاب رشته خود اقدام می نمودند. بنابراین احتمال داده می شود در سال ۹۸ نیز در نیمه دوم مرداد ماهفرصت چند روزه ای در اختیار داوطلبان قرار داده شود که برای انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه ، نوبت دوم ، غیر انتفاعی ، پیام نور و پردیس خودگردان اقدام نمایند.

زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

پس از پایان انتخاب رشته کنکور سراسری ، نوبت به انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد می رسد بنابراین داوطلبانی که قصد انتخاب رشته برای این دانشگاه دارند ، اواخر مرداد ماه می توانند از طریق مراجعه به سایت رسمی خود دانشگاه آزاد اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند.

نحوه انتخاب رشته کنکور ۹۸

انتخاب رشته نیز مانند ثبت نام به صورت الکترونیکی و از طریق سایت های مربوطه انجام می گیرد. برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری (روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان) باید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید به سایت azmoon.orgمراجعه نمایید.

مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ به شرح مراحل زیر می باشد : 

 • مراجعه به سامانه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org 
 • انتخاب گزینه “سراسری” از منوی قرار داده شده در سمت راست سایت
 • کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸”
 • دریافت فرم انتخاب رشته و ثبت حداکثر ۱۵۰ کد رشته محل
 • در پایان مراحل از شماره پیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه نمایید و آن را تا زمان پذیرش در دانشگاه ، نزد خود حفظ کنید.

مراحل انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد مجزا از سایر دانشگاه ها و از طریق سامانه الکترونیکی azmoon.org انجام می گیرد. داوطلبان باید پس از ورود به سامانه مذکور ، انتخاب رشته خود را به ترتیب مراحل زیر انجام دهند :

 • دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

داوطلبان بایستی برای اطلاع از اینکه رشته ی آن ها در کدام یک از واحدهای دانشگاهی و با چه تعداد ظرفیت ارائه شده است ، دفترچه انتخاب رشته را از لینک قرار داده شده در سامانه دانلود و مطالعه نمایند.

 • واریز هزینه انتخاب رشته از طریق کلیک بر روی لینک “خرید کارت اعتباری”

بدون واریز هزینه ثبت نام ، امکان ثبت کدرشته محل ها وجود نخواهد داشت. بنابراین باید با کلیک برروی لینک “خرید کارت اعتباری” هزینه انتخاب رشته را توسط کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت نمایید.چنانچه وجه مورد نطر را با موفقیت واریز نمایید ، در پایان مراحل پرداخت شناسه و رمز ثبت نام توسط سامانه به شما ارائه داده می شود.

 • کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۹۸”
 • درج شناسه انتخاب رشته و شناسه ثبت نام در کادر ظاهر شده (شناسه انتخاب رشته در انتهای کارنامه اولیه درج گردیده است)
 • پس از وارد شدن به صفحه اختصاصی خود ، مشخصات فردی و رشته امتحانی تان برای شما قابل مشاهده خواهد بود.
 • حال می توانید فرم انتخاب رشته را دریافت و نسبت به تکمیل آن با حداکثر ۱۰۰ کدرشته محل اقدام نمایید.
 
 

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد ۹۸

برای اطلاع از کد رشته محل های ارائه شده و همچنین ظرفیت هر یک از رشته ها ، بایستی دفترچه راهنمای انتخاب رشته را دانلود و بررسی نمایید. برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به تفکیک هر یک از گروه های آزمایشی دفترچه انتخاب رشته جداگانه ولی برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد یک دفترچه مشترک برای تمام گروه های آزمایشی منتشر می شود.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری هنر و زبان های خارجی

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۹۸
 
 

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد ۹۸

سهمیه مناطق

سهمیه مناطق بزرگترین سهمیه در کنکور سراسری می باشد و داوطلبان بر اساس ۳ سال آخر دوران دبیرستان خود در یکی از مناطق ۱ ، ۲ یا ۳ دسته بندی می گردند. در کارنامه اولیه همه داوطلبان ، بخشی از کارنامه به رتبه در سهمیه اختصاص داده شده است کهداوطلبان باید انتخاب رشته خود را بر اساس رتبه مندرج در بخش سهمیه  انجام دهند زیرا که این رتبه از نظر سازمان سنجش تعیین کننده وضعیت قبولی داوطلب در دانشگاه های سراسری می باشد.

سهمیه رزمندگان ، ایثارگران و خانواده شهدا

۲۵ درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها ، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر ،همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. همچنین ۵ درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آن ها ، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

شرط لازم برای استفاده از سهمیه رزمندگان ، ایثارگران و خانواده شهدا  ، به دست آوردن حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد همان رشته می باشد و در صورتی که ظرفیت رشته ای با داوطلبان ۲۵ درصدی   تکمیل نشود از داوطلبان ۵ درصدی برای تکمیل ظرفیت استفاده می شود.

سهمیه بهیاری

۵ درصد از ظرفیت رشته پرستاری به داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید رشته بهیاری که دارای ۳ سال سابقه کاری مرتبط در مراکز درمانی می باشند ، اختصاص  داده می شود..

سهمیه کارمندی

کارکنان و کارمندان دانشگاه های علوم پزشکی در رشته های پزشکی ، مشمول ۲۰ درصد ظرفیت دانشگاه های نوبت دوم ( شبانه  ) هستند و در رشته های غیرپزشکی ۱۰ درصد از ظرفیت دانشگاه های شبانه به کارمندان وزارت علوم و کارمندان دانشگاه ها تعلق داده می شود..

سهمیه بسیج

سهمیه بسیج فقط برای  انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد تاثیر گذار است و هیچ گونه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری ندارد. همچنین میزان موثر بودن آن وابسته  به مدت زمان دریافت کارت بسیج فعال است و متغیر می باشد.

جهت دریافت اطلاعات جامع تر می توانید مطلب سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ مطالعه فرمایید.

 
 

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد ۹۸

نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته

داوطلبان باید بر اساس رتبه و ترازی که در زیر گروه های مختلف کسب نموده اند ، انتخاب رشته خود را انجام دهند. علاوه بر آن ، وضعیت مجاز بودن برای انتخاب رشته دانشگاه های مختلف باید در نظر گرفته شود و چنانچه داوطلبی مجاز به تحصیل در دانشگاه روزانه و نوبت دوم نشده باشد ، حق انتخاب رشته های تحصیلی این دانشگاه ها را ندارد..

انتخاب های خوش بینانه 

۲۰ درصد از انتخاب های اول فرم انتخاب رشته به بخش خوش بینانه اختصاص می یابد. در واقع این انتخاب ها بدون توجه به رتبه و تراز داوطلب است و فقط علاقه داوطلب به تحصیل در این رشته ها ، در نظر گرفته می شود.

انتخاب های واقع بینانه

انتخاب های منطقی یا واقع بیناناه شامل رشته هایی است که با توجه به رتبه و تراز دوطلب ، شانس پذیرش در این رشته ها معقول می باشد. در ضمن بیشترین انتخاب ها باید به این بخش اختصاص داده شود. (بیش از نیمی از انتخاب ها در بخش واقع بینانه قرار داده می شود)

انتخاب های بدبینانه

چنانچه داوطلبی در هیچ یک از انتخاب های خوش بینانه و واقع بینانه خود قبول  نشود ، انتخاب های بدبینانه او بررسی می شود. در بخش بدبینانه رشته هایی قرار داده می شود که شانس پذیرش داوطلب در آن ها زیاد است.

 
 

نکات مهمی که باید برای انتخاب رشته در نظر داشته باشید

علاقه : توجه به علاقه داوطلب ، مهم ترین معیار انتخاب رشته می باشد و همانطور که می دانید اگر شما رشته ای را از دانشگاه های روزانه پذیرفته شوید ولی علاقه ای به ادامه تحصیل در آن رشته نداشته باشید ، یکسال از تحصیل در دانشگاه های روزانه محروم خواهید شد.

بنابراین با در نظر گرفتن روحیه کاری و علاقه و استعداد خود ، یک انتخاب رشته اصولی انجام دهید.

دوری دانشگاه و مسافت : تحصیل در استانی غیر از استان محل زندگی نیازمند صرف هزینه های زیاد برای رفت و آمد ، اقامت ، خوابگاه و .. می باشد علاوه بر آن شما باید مواردی مانند دوری از خانواده و کمبود امکانات را نیز در نظر بگیرید.

شهریه دانشگاه : همانطور که می دانید فقط تحصیل در دانشگاه روزانه رایگان می باشد و برای تحصیل در دانشگاه های نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان و آزاد باید شهریه پرداخت کنید. بنابراین باید شرایط مالی خود را نیز در زمان انتخاب رشته بسنجید تا پس از پذیرش در دانشگاه ، مشکلی در خصوص پرداخت شهریه نداشته باشید.

بازار کار : در حال حاضر و در وضعیت فعلی کشورمان ، می توان گفت که فقط رشته های علوم پزشکی از بازار کار مساعدتری برخوردار است ولی اگر هدف شما از تحصیل در یک رشته ، وارد شدن به بازار کار آن رشته است می توانند از شاغلین زمینه ، راهنمایی بگیرید و با آگاهی کامل انتخاب رشته انجام دهید.

 
 

دریافت راهنمایی از مشاوره تلفنی و مزیت آن

بسیاری از داوطلبان در آن مدت زمان کمی که برای انتخاب رشته در اختیارشان است ، فرصت دسترسی به یک مشاور مجرب و متخصص را ندارند و در این موقعیت بهترین راه کمک گرفتن از مشاوره تلفنی است. استفاده از مشاوره تلفنی علاوه بر آن که هزینه کمتری را دارد ، به شما کمک خواهد کرد که پاسخ تمام سوالات خود را بیابید و حتی در صورت تمایل می توانید انتخاب رشته خود را به دست مشاوران بسپارید و این اطمینان را داشته باشید که انتخاب رشته شما کاملا اصولی و با توجه به شرایط و توانمندی هایتان انجام خواهد شد. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی الو مشاوره تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته کنکور

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

  

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید …

 

منبع:مشاوره انتخاب رشته کنکور

 - اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان کنکور سراسری - اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸  - سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری 98  - راهنمای انتخاب رشته ریاضی - زمان انتخاب رشته کنکور سراسری - 

 
:: برچسب‌ها: انتخاب رشته , مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری , ,
:: بازدید از این مطلب : 75
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 مرداد 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: