سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸
نوشته شده توسط : الو مشاور

سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

 

برای مشاوره با مشاوران گروه الومشاوره

از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

 

یکی از مواردی که در دفترچه ثبت نام کنکور ۹۸ ذکر شده ، سهمیه های مختلفی است که بر روی رتبه داوطلب بسیار موثر می باشد که این سهمیه ها شامل مناطق ، خانواده شهدا ، سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه ۵ درصدی ایثارگران ، کارمندان و سهمیه بهیار مشخص شده است .

در واقع سهمیه های ذکر شده جزو سهمیه های خاص محسوب می شوند که این سهمیه مستقیما روی رتبه کسب شده داوطلب موثر نیست اما این دسته از داوطلبان در مجموعه ای جداگانه ارزیابی خواهند شد. نکته قابل ملاحظه ای که وجود دارد این است که بخشی از ظرفیت پذیرش تمامی دانشگاه ها به متقاضیان با سهمیه های ذکر شده اختصاص پیدا می کند. با توجه به اهمیت موضوع “سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸” مشاوران مرکز الو مشاوره این مطلب را به آن اختصاص داده اند.


چند نوع سهمیه کنکور داریم ؟

بسیاری از داوطلبان در تماس با مرکز الو مشاوره می پرسند که چه سهمیه هایی در کنکور سراسری موثر است؟ در پاسخ به این سوال داوطلبان باید بگوییم که هر یک از داوطلبان کنکور سراسری (بر اساس قوانین تصویب شده از سوی مراجع مربوطه) از سهمیه خاصی برخوردار خواهند بود. سهمیه لحاظ شده آن ها که در فرم ثبت نام مشخص شده ، در کارنامه اولیه داوطلبان درج می شود.

میزان ظرفیت اختصاص داده شده به سهمیه مناطق با توجه به کل تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری مشخص می شود. به طور کلی سهمیه ها عبارتند از: سهمیه مناطق (منطقه یک ، منطقه دو و منطقه سه) سهمیه خانواده شهداء ، سهمیه ایثارگران و رزمندگان ، بهیاران و کارمندان.


سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری

چه کسانی مشمول سهمیه در کنکور سراسری می شوند ؟

چنانچه داوطلبی قصد استفاده از سهمیه های موثر بر روی کنکور سراسری را دارد ، می تواند در زمان ثبت نام ، شماره سریال مربوط به آن را در فیلد مربوطه به ثبت برساند. هدف ما از نگارش این مقاله ذکر شرایط استفاده از هر سهمیه می باشد.

سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران:

آزادگان و همسر و فرزندان او

همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر

جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان او

سهمیه ۵ درصدی ایثارگران :

جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آن

همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه

سهمیه رزمندگان به جهادگران جهاد كشاورزی ، رزمندگان بسیجی و رزمندگان ستاد كل نیروهای مسلح که حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه های را داشته باشند .

سهمیه مناطق :

سهمیه مناطق شامل حال تمامی داوطلبان خواهد شد. در واقع این سهمیه به محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر مقطع دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید در نظر گرفته می شود. این سهمیه شامل مناطق ۱ ، ۲ و ۳ می باشد.

سهمیه بهیار :

این سهمیه به افرادی تعلق می گیرد که دارای مدرک دیپلم نظام قدیم و یا نظام جدید در رشته بهیاری هستند که مدرک آن ها مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش باشد . این سهمیه شامل حال افرادی که حداقل ۳ سال سابقه خدمت در مراکز دولتی و غیردولتی به عنوان بهیار دارند ، می شود.

نکته: دروس تخصصی بهیاری با ضریب ۴ در نظر گرفته می شود .

سهمیه کارمندان :

ده درصد از ظرفيت رشته های شبانه به كارمندان رسمی وزارت علوم ، تحقيقات و فناوری ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تعلق می گیرد.

داوطلبانی که قصد استفاده از این سهمیه را دارند باید حداکثر ۳۵ سال سن داشته باشند.

به دارندگان سهمیه کارمندی هیچ گونه تسهیلاتی مانند پرداخت کمک هزینه ، پرداخت شهریه و ماموریت در زمان تحصیل به داوطلب تعلق نمی گیرد. داوطلبان برای استفاده از سهمیه کارمندان فقط می توانند در شهر محل فعالیت (کار) خود از آن استفاده کنند.


سهمیه بومی گزینی چیست و به چه کسانی اختصاص می یابد؟

ممکن است در روند ثبت نام و انتخاب رشته کنکور سراسری با سهمیه های بومی گزینی مواجه گردید اما اطلاعی از معنا و مفهموم آن نداشته باشید. در واقع سهمیه بومی گزینی جزو سهمیه های کنکور سراسری می باشد که به رشته هایی  پذیرش استانی دارند ، تعلق می یابد. در سال های اخیر تقریبا در تمامی استان ها برخی از دانشگاه ها اقدام به پذیرش دانشجو از استان خود می کنند که این سهمیه شامل داوطلبان همان استان می شود.

از جمله مهمترین کد رشته محل هایی که پذیرش آن ها براساس بومی گزینی استانی می باشد موارد ذیل می باشد:

کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان و رشته محل های تربیت معلم می باشد ، در سهمیه بومی گزینی ناحیه ای کد رشته محل مربوطه معمولا در یکی از استان های ناحیه وجود دارد. تمامی استان های اطراف ، تشکیل ناحیه می دهند و ۹ ناحیه را به وجود می آورند.

بومی گزینی قطبی چیست؟

چنانچه یک کد رشته محل در یکی از دانشگاه های استان از بین چند ناحیه اطراف باشد ، شامل سهمیه بومی گزینی قطبی می شود. در واقع بومی گزینی قطبی , هر قطب از چند ناحیه کنار هم تشکیل می شود که ما به طور کلی ۵ قطب در سراسر کشور داریم.

 

 

برای مشاوره با مشاوران گروه الومشاوره

از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ - تاثیر سهمیه ایثارگران ۲۵ درصدی در کنکور سراسری - سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ - زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری - راهنمای انتخاب رشته ریاضی - شرایط شرکت در کنکور سراسری ۹۸ - آیا اعتراض به کنکور سراسری امکان پذیر است ؟ - منابع کنکور تجربی ۹۸ - زمان ثبت نام کنکور سراسری - کلید سوالات زبان - منابع کنکور سراسری هنر ۹۸ - منابع کنکور سراسری زبان ۹۸ - دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی فنی حرفه ای - رشته های پزشکی بدون کنکور - منابع کنکور هنر - زمان انتخاب رشته کنکور سراسری - جمع بندی کنکور رشته ریاضی - زمان برگزاری کنکور سراسری ۹۸ - ثبت نام کنکور سراسری - جمع بندی کنکور سراسری زبان - زمان ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور ۹۸ - زمان ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری - زمان ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ - جمع بندی کنکور سراسری رشته انسانی - نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری - زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری ۹۸ - دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری - جمع بندی کنکور رشته ریاضی - زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری ۹۸ - زمان انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری - جمع بندی کنکور سراسری تجربی - کلید سوالات تجربی - زمان برگزاری کنکور سراسری - باجه های رفع نقص کنکور سراسری - راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری - زمان اعلام نتایج کنکور سراسری - لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری ۹۸ - کلید سوالات ریاضی - شرایط ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری - کلید سوالات انسانی - شرایط ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ - معرفی رشته های بدون کنکور سراسری - زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری - زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری - زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ - اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۹۸ - نحوه اعتراض به نتایج کنکور سراسری - کلید سوالات هنر - توضیحات کارنامه سبز کنکور سراسری - جمع بندی کنکور سراسری رشته هنر - ویرایش ثبت نام کنکور سراسری - هزینه ثبت نام کنکور سراسری - زمان ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری

 
:: برچسب‌ها: سهمیه های کنکور سراسری , سهمیه های موثر در انتخاب رشته , کنکور سراسری ,
:: بازدید از این مطلب : 81
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 ارديبهشت 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: