شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور
نوشته شده توسط : الو مشاور

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه های سراسری

پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های سراسری تنها از میان استعدادهای درخشان و دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی خواهد بود . دانشگاه های سراسری دارای آیین نامه مختص به پذیرش بدون آزمون دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان می باشد که متقاضیان قبل از ثبت نام حتما باید تمامی شرایط و ضوابط ذکر شده در این آیین نامه را مطالعه نموده و با آگاهی کامل برای ثبت نام اقدام نمایند .

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دوره های روزانه

۱۰ درصد از ظرفیت هر رشته در دوره های روزانه اختصاص به داشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان دوره ی کارشناسی دارد که دانشجویان متقاضی می بایست دارای شرایط زیر باشند:

 • دانشجوی متقاضی پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد باید حداکثر پس از ۸ نیمسال تحصیلی ، فارغ التحصیل شده باشد.
  پذیرش بدون آزمون فقط در همان سال فارغ التحصیلی و فقط برای یکبار امکان پذیر است.
 • پس از گذشت ۶ ترم تحصیلی ۱۱۰ واحد درسی را گذرانده و جزء ۱۰ درصد دانشجویان برتر و ممتاز هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • در مواقعی که ۱۰ درصد اول دانشجویان ممتاز، از سهمیه استعداد درخشانی خود استفاده نکنند نوبت به ۱۰ درصد بعدی از همکلاسی هایشان خواهد رسید که می توانند با درخواست به معاونت دانشجویان استعدادهای درخشان ، تقاضای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون را مطرح کنند.
 • چنانچه دانشجویی تمایل به شرکت در مقطع کارشاسی ارشد بدون آزمون باشد اما طول دوره تحصیل آن ها به دلایلی مستند مثلا بیماری حداکثر دو نیمسال افزایش یابد ، دانشگاه باید شرایط این دسته از داشنجویان را برای استفاده از تسهیلات تحصیل بدون آزمون در این مقطع بررسی کند.
 • دانشجویانی که در المپیادهای علمی – دانشجویی رتبه اول تا پانزدهم را کسب کرده اند می توانند به تشخیص شورای عالی برنامه ریزی آموزشی درخواست خود را مطرح نمایند.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه پیام نور 

دانشگاه پیام نور هرساله اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد از طریق آزمون فراگیر می نماید که داوطلبان می توانندبدون شرکت در آزمون سراسری و تنها از طریق شرکت در آزمون فراگیر و با مطالعه منابعی مشخص و محدود ، پذبرش در یکی از رشته های این دانشگاه را کسب کنند.

برای پذیرفته شدن در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ، کسب حداقل نمره ۱۲ در هر درس و کسب معدل ۱۴ در آزمون الزامی می باشد در غیر این صورت امکان تحصیل در این دوره وجود نخواهد داشت. 

نکته : داوطلبان درصورت قبولی در آزمون فراگیر پیام نور دانشجوی ترم ۲ کارشناسی ارشد محسوب می شوند زیرا منابع آزمون فراگیر همان دروسی است که دانشجویان ترم ۱ ارشد در این دانشگاه گذرانده اند.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه غیرانتفاعی 

دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی نیز همانند سایر دانشگاه های سطح کشور در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به جذب دانشجو آن هم بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی می نماید.اما باید توجه داشته باشید که شرکت در رشته های بدون آزمون این دانشگاه ها فقط اختصاص به دانشجویان ممتاز و استعداد های درخشان فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی دارد.

چنانچه داوطلبان دارای شرایط و ضوابط پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان مانند شرط معدل و طول مدت دوره تحصیل باشند می توانند نسبت به ثبت نام در دانشگاه های غیر انتفاعی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه علمی کاربردی

داوطلبانی که فارغ التحصیل کارشناسی در دانشگاه های علمی کاربردی می باشند و علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی می باشند ، می بایست مطلع باشند که این دانشگاه تنها برگزار کننده دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته می باشد و فاقده دوره تحصیلی کارشناسی ارشد می باشد به همین خاطر دانشگاه علمی کاربردی درحال حاضر در این مقطع اقدام به پذیرش دانشجو نخواهد کرد.

شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه های آزاد

پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی چندسالی است که انجام می شود اما در مقطع کارشناسی ارشد فقط مختص به دانشجوان ممتاز و استعدادهای درخشان در این دانشگاه می باشد و برای سایر دانشجویان شرکت در آزمون سراسری الزامی می باشد.

درصورتی که داوطلبی تمایل داشته باشد که در رشته ای همنام با رشته خود شرکت کند درصورتی که شرط معدل و سایر شرایط را داشته باشد می تواند با ارسال مدارک درخواست پذیرش در رشته مورد نظر را داشته باشد اما چنانچه داوطلبی بخواهد که در رشته ای ناهمنام با رشته تحصیلی خود شرکت کند حتی درصورت داشتن شرط معدل و سایر شرایط حتما می بایست که در آزمون ورودی رشته مورد نظر شرکت کند و درصورت کسب ۸۵ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده عادی در آن رشته به ادامه تحصیل بپردازد.

شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های آزاد به شرح زیر می باشد:

 • داوطلبان ممتاز واجد شرایط نیازی به شرکت در آزمون ورودی و کسب تراز و رتبه لازم برای پذیرش در رشته مورد نظر را ندارند.
 •  کسب معدل بالای ۱۷ برای رشته های علوم انسانی و معدل ۱۶ برای رشته های دیگر البته به استثنای دانشجویانی که مشمول دروس معادل سازی شده هستند از شرایط ثبت نام خواهد بود. این دانشجویان در صورت کسب معدل بالای ۱۷ هم امکان ثبت نام را نخواهند داشت.
 • دانشجویان ممتازی که قصد دارند بدون آزمون ورودی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های آزاد پذیرش شوند می توانند تا سقف ۱۰۰ انتخاب داشته باشند.
 • امکان پذیرش دانشجویان واجد شرایط تنها یک بار در هر سال تحصیلی و در رشته های همنام وجود خواهد داشت.
 • دانشجویان پذیرفته شده امکان تغییر رشته و یا تغییر محل تحصیل را نخواهند داشت.
 •  مرخصی و ترم تابستانی جزء سنوات مشمول دوره تحصیل برای مقاطع کارشناسی نخواهد بود به شرط اینکه بیشتر از ۸ نیمسال تحصیلی برای دوره های کارشناسی پیوسته و بیشتر از ۴ نیمسال تحصیلی برای دوره های کارشناسی ناپیوسته نشود.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید … 

منبع:شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور

-
 زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری - اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری - زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد - 

ویرایش
:: برچسب‌ها: کارشناسی ارشد , ارشد بدون کنکور , ارشد پیام نور بدون کنکور , ,
:: بازدید از این مطلب : 14
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 شهريور 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: