نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸
نوشته شده توسط : الو مشاور

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

 

برای مشاوره با مشاوران گروه الومشاوره

از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

داوطلبان بعد از برگزاری آزمون سراسری و محک زدن سطح علم و دانش خود ، بی صبرانه منتظر دریافت نتایجو کارنامه اولیه خود می باشند. تا انتخاب رشته خود را آغاز کنند. در این دوران بیشتر داوطلبان در حالت سردرگمی به سر می برند، چرا که دوست دارند در خصوص رشته های انتخابی خود ، اطلاعاتی از کد رشته محل ها ، شرایط و ضوابطانتخاب رشته ، نحوه انتخاب رشته درست و اصولی بدست بیاورند. بنابراین نداشتن اطلاعات کافی داوطلبان از نحوه صحیح انتخاب رشته می تواند باعث از بین رفتن تلاش یک ساله آن ها شود.

با توجه به اهمیت این موضوع ، مشاوران مرکز الو مشاوره با نگارش این مقاله به طور کاملا اختصاصی به بررسی تمامیموارد مرتبط با انتخاب رشته کنکور سراسری پرداخته است. در این مطلب می خواهیم، تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته کنکور سراسری از جمله زمان انتخاب رشته ، تاریخ انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور ، مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ، تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته را شرح دهیم.


نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

با توجه به سال های گذشته ، دفترچه راهنمای انتخاب رشته توسط سازمان سنجش منتشر می شود. همزمان با انتشار دفترچه انتخاب رشته در اوایل مرداد ماه فرایند انتخاب رشته برای کلیه داوطلبانی که در آزمون سراسری شرکت کرده ومجاز به انتخاب رشته شده اند آغاز می شود،لازم به ذکر است که، دفترچه انتخاب رشته هر گروه آزمایشی (علوم انسانی ، علوم تجربی ، ریاضی فیزیک ، هنر و زبان ) به صورت جدا منتشر می شود. در ابتدا داوطلبان باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته مرتبط با گروه آزمایشی خود را دانلود کرده و با کسب آگاهی از شرایط و ضوابط انتخاب رشته ، کد رشته محل ها ، ظرفیت های در نظر گرفته شده برای هر رشته که در این دفترچه قید شده است آگاهی لازم را بدست آورند. در این انتخاب رشته داوطلبان حق انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل را خواهند داشت ، پیشنهاد می شود انتخاب های خود را طبق رتبه ، علاقه و همچنین با درنظر گرفتن آینده شغلی اولویت بندی کنید و پس از اتمام این مرحله از دریافت کد ۱۵ رقمی خود غافل نشوید.

داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور مجاز به انتخاب ۱۵۰ کدرشته محل برای دانشگاه های سراسری و ۱۰۰ کدرشته محل برای دانشگاه آزاد می باشند.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸


زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

تقریبا یک هفته پس از زمان اعلام نتایج کنکور سراسری یعنی در دهه دوم مرداد ماه ، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ اقدامات لازم را انجام دهند. متقاضیان علامند به انتخاب رشته می بایست در مدت زمان در نظر گرفته شده برای انجام مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری یعنی از نیمه دوم مرداد تا اواخر مرداد ماه اقدام به انتخاب رشته کنکور سراسری نمایند. همچنین داوطلبان باید برای ثبت کد رشته محل های خود به صورت اینترنتی اقدام نمایند.

نکته مهم :با توجه به ادغام آزمون سراسری و دانشگاه آزاد در چند سال اخیر ،انتخاب رشته آنها بصورت جداگانه انجام می گیرد که آزمون سراسری در سایت  sanjesh.org ودانشگاه آزاد در سامانه اینترنتی  azmoon.org انجام می شود انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم معمولا در نیمه اول شهریور ماه انجام می شود.


مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

از آنجا که داوطلبان برای انتخاب رشته خود برای همه دوره ها اعم (روزانه ،نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی وموسسات آموزش عالی ) حق انتخاب ۱۵۰کد محل را خواهند داشت . مستلزم این است که ، برای هریک از انتخاب های خودحساسیت و دقت کافی را داشته باشید ، درحین انجام انتخاب رشته باید کارنامه داوطلبان مورد بررسی قرارگیرد،اغلب داوطلبان آشنای کافی با رتبه و تراز خود ندارند، برای انتخاب رشته بایستی اطلاعاتی همچون تراز، رتبه در سهمیه و همچنین رتبه هر زیرگروه در سهمیه که انتخاب رشته کنکور سراسری با توجه به آن ها انجام می شود، در نظر گرفته شود.مشاوران الو مشاوره به شما داوطلبان گرامی توصیه می کنند که قبل از اقدام به انتخاب رشته، به رتبه زیر گروه خود در کارنامه توجه کنید و سپس از رشته های هر زیر گروه مطلع شده و آخرین رتبه قبولی هر رشته در کنکور سال ۹۷ را بیابید. سپس کاغذی برداشته و رشته محل ها را که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ درج گردیده است، بر اساس علاقه خود انتخاب و در آن برگه یادداشت کنید.

سپس برگه دیگری برداشته و آن را به سه دسته تقسیم کنید. دسته اول را که حدود ۵۰ کد رشته محل می باشد را به رشته محل هایی اختصاص دهید که علاقه بسیار زیادی به تحصیل در آن رشته ها دارید، ولی شانس قبولی شما با توجه به رتبه زیر گروه شما و همچنین رتبه آخرین فرد قبولی سال گذشته بسیار اندک می باشد. قسمت دوم را به حدودا ۵۰ تا ۷۰ رشته محلی اختصاص دهید که امکان پذیرش شما در آن رشته محل ها متوسط می باشد و قسمت سوم را به رشته هایی اختصاص دهید که شانس قبولی بسیار بالایی در آن رشته ها دارید ولی علاقه چندانی به آنها ندارید و تنها در صورت پذیرفته نشدن در رشته محل های دسته اول و دوم، حاضر به ادامه تحصیل در آن رشته محل ها هستید.

تذکر : توصیه می کنیم، چنانچه تمایل زیادی به رشته یا دانشگاه خاصی ندارید، از انتخاب آن رشته محل ها بپرهیزید، چرا که در صورت قبولی در آن رشته محل، موظف به ادامه تحصیل در آن رشته می باشید و در غیر این صورت یک سال از شرکت در کنکور محروم خواهید شد.


سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

یکی از مواردی که در دفترچه ثبت نام کنکور ۹۸ ذکر شده ، سهمیه های مختلفی است که بر روی رتبه و انتخاب رشته داوطلب بسیار موثر می باشد که این سهمیه ها شامل مناطق ، خانواده شهدا ، سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه ۵ درصدی ایثارگران ، کارمندان و سهمیه بهیار مشخص شده است .

در واقع سهمیه های ذکر شده جزو سهمیه های خاص محسوب می شوند که این سهمیه مستقیما روی رتبه کسب شده داوطلب موثر نیست اما این دسته از داوطلبان در مجموعه ای جداگانه ارزیابی خواهند شد. نکته قابل ملاحظه ای که وجود دارد این است که بخشی از ظرفیت پذیرش تمامی دانشگاه ها به متقاضیان با سهمیه های ذکر شده اختصاص پیدا می کند. جهت کسب اطلاعات لازم می توانید بروی سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ کلیک نمایید. یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران الومشاوره تماس حاصل فرمایید.

 

 

برای مشاوره با مشاوران گروه الومشاوره

از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

منبع: نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری - چند نکته طلایی برای انتخاب رشته - نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری - کنکور سراسری زبان - زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور ۹۸ - اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان کنکور سراسری - منابع کنکور انسانی 98 - محرومیت از کنکور سراسری - نتایج کنکور سراسری ۹۸ - اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۹۸ - کارنامه نهایی کنکور سراسری ۹۸ - تغییرات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۷ - اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۹۷ - اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ - کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ۹۹ - فهرست حذفیات منابع نظام قدیم کنکور سراسری ۹۸ - تاثیر سهمیه ایثارگران ۵ درصدی در کنکور سراسری - محرومیت از کنکور سراسری - کنکور سراسری هنر - فهرست حذفیات منابع کنکور سراسری ۹۸ - هزینه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ - منابع کنکور سراسری ۹۸ - منابع کنکور سراسری ریاضی ۹۸ - انتخاب رشته کنکور تجربی - منابع کنکور سراسری انسانی ۹۸ - منابع کنکور سراسری تجربی ۹۸راهنمای انتخاب رشته کنکور هنرر - در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز مهم تر است یا رتبه ؟ - ثبت نام کنکور سراسری دانشگاه آزاد - اعلام نتایج نهایی رشته های نیمه متمرکز ۹۸ - دریافت کد ایثارگری ارتش و سپاه برای ثبت نام کنکور سراسری - اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۸ - نحوه دریافت شماره پرونده و داوطلبی کنکور سراسری -

 

 
:: برچسب‌ها: نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری , کنکور سراسری , انتخاب رشته کنکور ,
:: بازدید از این مطلب : 89
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 26 ارديبهشت 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: