بازار کار رشته میکروبیولوژی – آینده شغلی
نوشته شده توسط : الو مشاور

مهارت ها و دانش لازم جهت ورود به رشته میکروبیولوژی

یک میکروبیولوژیست بایستی دارای ذهن جستوجوگر بوده و دائما در حال کسب آگاهی از آخرین پیشرفت های علم میکروب شناسی جهان باشد. میکروبیولوژیست ها بایستی دارای حافظه خوب ، قدرت تجزیه و تحلیل لازم جهت بررسی مسائل مربوط به رشته میکروبیولوژی ، و دقت بالا باشند. افرادی در این رشته موفق خواهند شد که صبر و حوصله زیادی داشته باشند، چرا که این رشته به بررسی ریزترین موجودات هستی می پردازد . میکروبیولوژیست ها لازم است مهارت هایی همچون کار با نرم افزارهای آماری و کامپیوتری مرتبط با رشته خود را نیز کسب نمایند. چنانچه شما علاوه بر ویژگی های مذکور قابلیت رهبری یک تیم پژوهشی را نیز دارید، مطمئنا با تلاش و پشتکار در این رشته موفق خواهید شد.

 
 

معرفی بخش های مختلف رشته میکروبیولوژی

  • میکروبیولوژی پزشکی : این بخش به بررسی میکروب های بیماری زا برای انسان می پردازد. البته این حوزه بخش کوچکی از علم میکروبیولوژی است زیرا تعداد میکروب های بیماری زا در مقایسه با میکروب های مفید بسیار کم است.
  • میکروبیولوژی غذایی : این بخش به تولید مواد غذایی به کمک میکروب ها می پردازد.
  • میکروبیولوژی صنعتی : این بخش به استفاده از میکروب های مفید در تولید مواد صنعتی مانند اسیدها، کودها، در رفع آلودگی های محیط زیست، در شناسایی آفات گیاهی و راه های مقابله با آنها، در استخراج فلزات سنگین، در تصفیه نفت و … مربوط می شود.
 
 

فرصت های شغلی و بازار کار رشته میکروبیولوژی

فارغ التحصیلان رشته میکروبیولوژی می توانند در سازمان ها و مراکز تحقیقاتی صنایع غذایی ، دارویی ، کشاورزی ، پژوهشگاه های نفت ، کارخانجات صنایع غذایی ، تولید مواد شوینده ، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها ، کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم ، مواد آرایشی و بهداشتی و … مشغول فعالیت شوند. البته با توجه به ارتباط زیاد میکروبیولوژی با صنایع مختلف و کاربرد فراوانی که در آنها دارد، موقعیت های شغلی متنوع و زیادی برای میکروبیولوژیست ها وجود دارد. البته آنهایی که تحصیلات عالی داشته باشند، از وضعیت بهتری در این بازار کار برخوردار خواهند بود. 

 
 

وظایف میکروبیولوژیست ها

  • انجام آزمایشات مختلف برای شناسایی انواع میکروب ها
  • بررسی و شناسایی میکروب ها جهت کنترل بیماری های عفونی
  • استفاده از روش های مختلف برای تهیه و آزمایش داروهای جدید
  • انجام آزمایش ها و پژوهش های مختلف برای کنترل کیفیت مواد غذایی و استفاده بهینه و مناسب از میکروارگانیسم‌ها در تولید مواد غذایی جدید و بهینه کردن مواد غذایی موجود
  • انجام آزمایشات مختلف در جهت استفاده از میکروارگانیسم ها برای کنترل آلودگی های محیط زیست و شیوع مواد سمی
  • ارائه نتایج پژوهش ها به افراد و منابع معتبر
 
 

میزان درآمد رشته میکروبیولوژی

خوشبختانه با پیشرفت علم و صنعت رشته های علوم پایه مخصوصا رشته ی میکروبیولوژی فضای بسیار مناسبی برای کسب درآمد دارد. البته مانند هر رشته ای لازم است علاقه و پشتکار خوبی داشته باشید از میان تمامی فرصت های شغلی و بازار کار رشته میکروبیولوژی ، کارآفرینی و ایجاد محیط شغلی شخصی می تواند یکی از بهترین بستر های کسب درآمد باشد . متوسط درآمد میکروبیولوژیست ها که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول به کار هستند، در شرکت های کوچک به طور متوسط بین ۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان تا ۵/۰۰۰/۰۰۰  تومان است و در شرکت های بزرگ بین ۱/۲۰۰/۰۰۰ تومان تا ۵/۹۰۰/۰۰۰ تومان می باشد. البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به سابقه کاری ، تجربه و تخصص افراد ، حوزه های مختلف کاری ، نوع شرکت ، شهر محل کار و …. بستگی دارد.

 
 

وضعیت ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی چگونه است؟

تحصیل در این رشته درس های بسیار متنوع تئوری و عملی را شامل می شود. معمولا درس های اختصاصی این رشته شامل واحد های آزمایشگاهی می باشد که به صورت عملی و در محیط آزمایشگاه برگزار می شوند. تحصیل در محیط آزمایشگاه به تدریج دانشجویان را با مراحل کار با دستگاه های مختلف مانند میکروسکوپ ، لوپ ، سانتریفیوژ و ابزار کشت باکتری و تشریح جانوری و… آشنا می کند که مهارت بسیار خوبی محسوب می شود.  امکان تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد. در جدول زیر گرایش های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد را برای شما عزیزان جمع آوری نموده ایم:

گرایش های کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی

گرایش ژنتیک در کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم سلولی و مولکولی گرایش میکروبیولوژی در کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم سلولی و مولکولی گرایش بیوشیمی در کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم سلولی و مولکولی
گرایش بیوفیزیک در کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم سلولی و مولکولی  کارشناسی ارشد زیست فناوری (بیوتکنولوژی) – گرایش میکروبی  گرایش زیست فناوری دریا در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی

کدام دانشگاه ها در رشته میکروبیولوژی دانشجوپذیرش می کنند؟

دانشگاه

دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد دانشگاه شهید بهشتی دانشگاه شهید چمران دانشگاه اصفهان
دانشگاه مازندران دانشگاه الزهرا دانشگاه مراغه دانشگاه ملایر

چنانچه مایل باشید می توانید بعد از مطالعه این مطلب برای آشنایی بیشتر با بازار کار سایر رشته ها همچون بازار کار رشته داروسازی ، بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی  و … نیز مطالب ما را مطالعه نمایید و در صورت بروز ابهاماتی در این زمینه با مرکز الو مشاوره تماس گرفته تا با کارشناسان با تجربه ما در تماس باشید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته میکروبیولوژی - آینده شغلی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید … 

منبع:بازار کار رشته میکروبیولوژی – آینده شغلی

بازار کار مهندسی معدن - بازار کار رشته بیو تکنولوژی - بازار کار رشته مهندسی شیمی - بازار کار رشته اتاق عمل بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر - بازار کار رشته معماری - بازار کار رشته حقوق - بازار کار رشته روانشناسی -  وضعیت بازار کار رشته حقوق - آینده شغلی و بازار کار رشته روانشناسی - آینده شغلی و بازار کار رشته مهندسی پزشکی - وضعیت بازار کار رشته مهندسی برق - آینده شغلی و بازار کار رشته داروسازی - آینده شغلی و بازار کار رشته پرستاری - آینده شغلی و بازار کار رشته مدیریت - وضعیت بازار کار رشته حسابداری - وضعیت بازار کار رشته دامپزشکی - آینده شغلی و بازار کار رشته آموزش ابتدایی - بازار کار رشته مامایی – آینده شغلی - بازار کار رشته دندانپزشکی – آینده شغلی - وضعیت بازار کار رشته مهندسی صنایع - آینده شغلی و بازار کار رشته رادیولوژی - آینده شغلی و بازار کار رشته بینایی سنجی - 

:: برچسب‌ها: بازار کار , آینده شغلی , رشته میکروبیولوژی , ,
:: بازدید از این مطلب : 20
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 آبان 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: